Dolar : Alış : 7.5096 / Satış : 7.5231
Euro : Alış : 8.9643 / Satış : 8.9804
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul9°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2525 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Müttefik mi ? Al sana müttefik…

05 Eylül 2016 - 1.417 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem1 Yazarları » Müttefik mi ? Al sana müttefik…
Müttefik mi ? Al sana müttefik…

İŞID veya şimdi kullanılan adı ile DAEŞ, ilk ortaya çıktığı andan itibaren Türkiye tarafından desteklendiği iddiası da dillendirilmeye başladı. Bu örgütü, terör örgütleri listesine alan ilk ülke belki de Türkiye’dir. Buna rağmen hala gerek yurt içinden ve yurt dışından gerekse de sosyal medya üzerinden yapılan yoğun propagandalarla bu fikir köpürtülüp canlı tutulmaya çalışılıyor.

Yeri geldikçe ben de bu konuda yazıp dikkatleri çekmeye çalışıyorum. DAEŞ ile Türkiye’den başka ciddi manada mücadele eden ülke de yok aslında… Suriye’de üç yıldır DAEŞ ile savaşıyor diye, PKK’nın kolları YPG ve PYD destekleniyor. Plan şöyle işliyor. Neresini ele geçirmek istiyorlarsa ilk önce oraya DAEŞ giriyor. Daha sonra YPG ve PYD, (Şimdilerde Suriye Demokratik Güçleri (SDG) adı altında hepsi birleşti..) güya oraları DAEŞ’in elinden alıyor ve aldıkları yere de kendileri çörekleniyor. Böyle yapa yapa ülkemizin Suriye sınırında bir koridor oluşturmaya başladılar.

En son, bu taktiği kullanarak, Türkiye’nin “kırmızı çizgim” dediği Fırat’ın batısındaki Cerablus ve Münbiç’i işgal ettiler. Akılları sıra bu bölgeyi DAEŞ’ten temizleyip (yersen), hedefledikleri koridoru tamamlayacaklar, Türkiye de “suyun bu başından mal mal bakacak” idi… Baktı mı Türkiye ? Bakmadı… Ya ne yaptı ? Hiç ummadıkları, hiç beklemedikleri bir şeyi yaptı…

Madem koalisyon güçleri (YPG, PYD vs. vs.) DAEŞ ile mücadele ediyor, madem aylarca Türkiye’nin de bu mücadeleye katılmasını istiyorlardı.. Türkiye de bir sabah giriverdi Suriye topraklarına.. Aylarca mücadele edip (yersen) yenemedikleri DAEŞ’i sadece 14 saatte Cerablus’tan süpürüverdiler.. Arada diğer terör örgütleri de bundan nasibini aldı tabii. Kedi görmüş fareler gibi zor bela kendilerini Fırat’ın doğusuna attılar.

ABD ve ortakları ne yapacaklarını şaşırdılar. Bir anda ve hiç ummadıkları bir zamanda Türkiye inisiyatifi eline alıverdi. Şaşkınlıktan ne söyleyeceklerini bile bilemediler. Hani Nasreddin Hoca eşekten düşünce “zaten inecektim” demiş ya.. Bunlar da o hesap, karizmayı çizdirmemek için “biz de havadan destek veriyoruz” dediler. Baktılar pabuç pahalı, bunu kimse yemiyor, hadlerini aşan densiz bir açıklama yapıp Türkiye’nin PYD ve YPG ile ateşkes konusunda anlaştığımızı söylediler. Biliyorum, akıllara zarar bir açıklama.. O kadar şaşkınlar ki ve olaylar o kadar hızlı gelişiyor ki, söyleyecek mantıklı bir söz bulamıyorlar.

Yıllarca bize DAEŞ ile mücadele ettikleri yalanını söyleyip durdular. Yiyorduk bu yalanı ama yutmuyorduk tabii. Nitekim, DAEŞ ile mücadele filan etmedikleri, üstelik himaye bile ettikleri şimdi çok net olarak ortaya çıktı. Gene suç üstü yakalandılar.

Artık şurası kesindir. İnisiyatif artık Türkiye’nin elindedir ve PKK koridoru projesi çökmüştür. Şimdi sırada Münbiç var. Belki Münbiç’ten sonra daha güneye de inilebilir. Buna elbette Türkiye karar verecektir. Allah, mazlum milletlerin tek umudu olan ordumuzu ve askerimizi korusun.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika