Dolar : Alış : 7.3445 / Satış : 7.3577
Euro : Alış : 8.6710 / Satış : 8.6866
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul29°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2370 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Evet ? Hayır ? Belki….

13 Nisan 2017 - 3.109 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem1 Yazarları » Evet ? Hayır ? Belki….
Evet ? Hayır ? Belki….

Ülkemiz açısından gerçekten çok önemli sonuçlar doğuracak olan Anayasa referandumuna artık sayılı günler kaldı. Önemlidir, çünkü cumhuriyet tarihimizde yaşadığımız kilometre taşlarından biri olacaktır bu referandum. Etkisi sadece ülkemizle de sınırlı kalmayacaktır. Tüm dost ve düşman ülkeler, olumlu veya olumsuz, az veya çok bir şekilde etkileneceklerdir.

Öncelikle sonucun ülkemize, dostlarımıza, Türk ve İslam Dünyası’na hayırlı olmasını dilerim.

Ülkemiz için son derece önemli olan bu referandumun ne yazık ki gerektiği gibi tartışılmadığını, halkın yeterli seviyede bilgilendirilmediğini düşünüyorum. Propaganda sürecinde hem “Evet”çilerin, hem “Hayır”cıların öne çıkardığı argümanlar, bir kaç istisna dışında sığlıktan öteye geçemiyor.

“Hayır”lı günler…. Argüman değildir mesela…

“Evet çıkarsa lokantaları kapatacak” da argüman değildir.

“Birlik beraberlik içinde kardeşçe yaşamak için HAYIR” da argüman değildir.

“Terör örgütü hayır diyor” da bir argüman değildir.

Bu kadar önemli bir konu, böyle sığ ve gayriciddi  bir şekilde tartışılmaz. Yanlıştır.

Ne demek, “Birlik beraberlik içinde kardeşçe yaşamak için HAYIR”.. Ne yani şu anda birlik beraberlik yok mu ? Şimdi savaşta mıyız ? “Hayır” çıkarsa mı barış gelecek.

Ne demek “Terör örgütleri “Hayır” diyor, o zaman “Evet” demeliyiz”… Yahu kardeşim, adı üstünde… “Terör örgütü” bu.. Bugün öyle der yarın böyle… Şimdi bizim “Evet” veya “Hayır” kararımızı terör örgütlerinin ne dediği mi belirleyecek?

Bize düşen o 18 maddeyi açıp okumak… Ne diyor, ne anlatıyor iyice anlamak… Sonrası size kalmış… İster “Evet” dersiniz referandumda ister ”Hayır”..

Ne derseniz deyin ama bilinçli deyin, anlayarak deyin…

Peki siyasi partilerin hiç mi suçu yok ?

Elbette var. Hatta ilk suçlu onlar… Hadi iktidar kanadı maddeleri mümkün olduğunca (yetersiz de olsa) açıklamaya anlatmaya çalışıyor da, ya muhalefete ne demeli ?

Aynı şeyleri, yalan olduğu ortaya çıkmış olsa da tekrar tekrar söylüyorlar. Belli ki taktikleri bu… Belli ki bu konu hakkında söyleyecek sözleri yok. Belki bu sebeple referandumu sahiplenmiyorlar, miting yapmıyorlar…

Bir de kararsızlar meselesi var. Deniyor ki seçim sonucunu etkileyecek oranda kararsız oy var.

Yok kardeşim…. Kararsız filan yok… Herkesin kafa net. Sadece şunlar var.

Mesela adam “Hayır” oyu vermeye karar vermiş ama kesin değil.. Olabilecek yeni gelişmelere göre “Evet” oyu da verebilir. Aynı şekilde adam “Evet” oyu vermeye karar vermiş ama farklı bir gelişme olursa fikrini değiştirebilir.

Eser miktarda, konu ile ilgilenmeyen, “Adam sende..”ciler, “Belki”ciler yok değil. Ama kesinlikle seçim sonucunu etkileyecek kadar değil…

Siz siz olun, körü körüne “Evet” veya “Hayır” demeyin. Ülkemiz için adeta hayat memat meselesi olan bu referandumda bilinçli oy kullanın. Zor değil, açın okuyun şu 18 maddeyi… Anlayın, dinleyin oyunuzu öyle kullanın.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika