Dolar : Alış : 7.5096 / Satış : 7.5231
Euro : Alış : 8.9643 / Satış : 8.9804
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul9°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2525 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Cinsel istismar yasası-2

24 Kasım 2016 - 1.971 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem1 Yazarları » Cinsel istismar yasası-2
Cinsel istismar yasası-2

kaldığımız yerden devam ediyoruz…

Hükümetlerin, bence yetersiz kalan önleme çabalarına rağmen hala yüreğimizdeki yaradır “Çocuk gelinler” problemi.

Önergede bahsedilen “Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın, 16 Kasım 2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçunda….” tabirinden, çocuk yaşta evlendirilen kız çocuklarının kastedildiği anlaşılıyor.

Şöyle bir senaryo düşünelim : Bir aile reşit olmayan, 16 yaşındaki kız çocuklarını gene reşit olmayan veya 18 yaşında bir gençle evlendiriyor. Tasvip edilecek bir şey değil tabii ki… Ama ne kadar tasvip etmesek de bu olaylar ne yazık ki yaşanıyor. Bu durum suç olduğu için erkek hapse giriyor ve hatırı sayılır da bir ceza alıyor. Hadi diyelim bir de bebekleri oldu.. Şimdi ne olacak ?

Baba hapiste, anne aile yanında… Bebek babasız büyüyor. İşte tasarı böyle bir durumda babanın cezasını ertelemeyi, parçalanmış aileyi birleştirmeyi, yaşanan mağduriyeti gidermeyi amaçlıyor. Böyle mağdur aileler var mı ? Var.

Diyeceksiniz ki, ya herifin biri kıza tecavüz etse, sonra olay ortaya çıkınca da aileler aralarında anlaşıp çocuğa “Rızam vardı” dedirtseler ve evlenseler ne olacak ? Hah işte zurnanın zırt dediği yer de burası…

İşte o zaman o çocuk, tecavüzcüsü ile üstelik ailesinin de rızasıyla bir ömür yaşamak zorunda kalacak. Yaşadığı travmayı ölene kadar ruhunda taşıyacak..

Gerçi kanun teklifi 16 Kasım 2016 tarihinden önce işlenen suçları kapsıyor, bu tarihten sonra işlenen suçlar kapsam dışı kalıyor ama gene de yetersiz bir teklif. Ayrıca teklif “bir kereliğine” şerhiyle kanunlaştırılmak isteniyor ama hepimiz çok iyi biliyoruz ki, bir şeye bir kere ihtiyaç duyulabiliyorsa ikinci, üçüncü kez de ihtiyaç duyulabilir.

Bu tasarı şimdilik CHP ve MHP oylarıyla reddedildi ancak 22 Kasım 2016 tarihinde tekrar oylanacak. Yaklaşık üç bin mağdur nedeniyle bu tasarının hazırlandığı söyleniyor.

Tasarı kabul edilir mi edilmez mi şimdiden bilemiyorum ama bildiğim bir şey varsa o da şu;

Çok iyi biliyoruz ki, cezası olsa da olmasa da bir yolunu bulup çocuk yaşta kızlarımız gelin ediliyor. Kızı veren aile de alan şerefsiz de suçludur. Ama suç işlendikten sonra ne yapacağımız kadar suçun işlenmesini engellemek için de bir o kadar hatta daha fazla çaba sarfetmemiz lazım. Okul sıralarında olması gereken kızlarımızı sapık ruhlu kişlerden korumak zorundayız. Bu yazdıklarım “Rıza” gözetilerek yapılan evlilikler için…

Yaşı ne olursa olsun kadınlarımıza, kızlarımıza tecavüz edenlere gelince ;

Genel olarak idama karşıyım. Ama eğer bir referandum yapılırsa, sırf bu tecavüzcü sapıkları ipte görmek için “EVET” diyeceğim.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika