Dolar : Alış : 7.3391 / Satış : 7.3524
Euro : Alış : 8.8679 / Satış : 8.8839
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul10°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2521 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kanseri, 1 Saniyede Yüzde 94 Başarıyla Tespit Eden Yapay Zeka Geliştirildi

02 Kasım 2017 - 1.727 kez okunmuş
Ana Sayfa » Sağlık » Kanseri, 1 Saniyede Yüzde 94 Başarıyla Tespit Eden Yapay Zeka Geliştirildi
Kanseri, 1 Saniyede Yüzde 94 Başarıyla Tespit Eden Yapay Zeka Geliştirildi

Japonya’da araştırmacılar, bağırsak kanserini 1 saniyeden az sürede tespit edebilen bir yapay zeka geliştirdiklerini açıkladı.

Japon bilim insanlarının, bağırsak kanserini saniyeler içerisinde tespit edebilen ve bu sayede erken teşhis imkanı veren bir yapay zeka sistemi geliştirdikilerini ve çok başarılı sonuçlar aldıkları açıklandı.
KÖTÜ HUYLU TÜMÖRLERİ TESPİT EDEBİLDİLER

Yakın zamanda yürütülen çalışmalarda, yapay zeka ile çalışan sistemin, büyütülmüş endoskopik görüntülerden kansere dönüşebilen kötü huylu tümörler olan kolorektal adenomları tespit edebilmesi sağlandı.
YÜZDE 94 BAŞARI SAĞLANDI

Araştırmacılar, sistemin 250 hastada 300’ün üzerinde kolokteral adenomu analiz ettiğini ve büyütülmüş her bir endoskopik görüntüyü değerlendirmek için 1 saniyeden az süre harcayarak kanser oranını yüzde 94 doğrulukla tespit ettiğini açıkladı.
GERÇEK ZAMANLI BİYOPSİ YAPILABİLİYOR

Yokohama’daki Showa Üniversitesinden Dr. Yuichi Mori, bu çalışmada en dikkat çekici olanın, yapay zekanın kolonoskopi esnasında poliplere gerçek zamanlı optik biyopsi yapabiliyor olması olduğunu söyledi.
GEREKSİZ AMELİYATLAR ÖNLENECEK

Sistem için henüz gerekli onayların ve izinlerin alınmadığı ancak bunun ileride pek çok hastayı gereksiz ameliyattan kurtarabileceği söyleniyor. Sistemin kanserli poliplerin tamamen çıkarılmasını sağladığı ve çıkarılmasına gerek olmayan poliplerin boş yere çıkarılmasını önleyebileceği ifade ediliyor.
Yapay zeka yoluyla erken kanser tespiti küresel olarak dikkatle araştırılan bir konu. Bu yılın başlarında İngiltere Ulusal Sağlık Servisi ve Intel firması, kanser tespitinin yapay zeka aracılığıyla daha verimli hale getirmek için birlikte çalıştıklarını açıklamışlardı.
OTOMATİK OLARAK TANINACAK

Warwick Üniversitesi ev sahipliğinde çalışan bir grup bilim insanı, binlerce insan doku hücresine dayanan, bilinen tümör ve immün hücrelerinden oluşan dijital bir depo oluşturuyor. Bu, başta akciğer kanseri olmak üzere kanser bilgileri veritabanı oluşturularak, bu hücrelerin otomatik olarak tanınmasını sağlayacak algoritamalar üretmek için kullanılacak.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika