Dolar : Alış : 8.0285 / Satış : 8.0429
Euro : Alış : 9.4924 / Satış : 9.5095
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul22°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2402 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Düzenli Olarak Evden Çıkan Yaşlılar Daha Uzun Yaşıyor

29 Aralık 2017 - 794 kez okunmuş
Ana Sayfa » Sağlık » Düzenli Olarak Evden Çıkan Yaşlılar Daha Uzun Yaşıyor
Düzenli Olarak Evden Çıkan Yaşlılar Daha Uzun Yaşıyor

İsrail’de yapılan yeni bir araştırmaya göre, yaşlıların sık sık evden dışarı çıkması daha uzun yaşamalarına katkı sağlayabiliyor.

Düzenli Olarak Evden Çıkan Yaşlılar Daha Uzun Yaşıyor
Amerikan Yaşlılık Hekimliği (Geriatri) Derneği Dergisinde yayınlanan araştırmada; 70’li, 80’li ve 90’lı yaşındaki yaşlıların dışarı çıkma sıklığı ile ne kadar yaşadıkları karşılaştırıldı.

HER GÜN EVDEN ÇIKMAK ÇOK FAYDALI

Kudüs’teki Hadassah-Hebrew Üniversitesi Tıp Merkezi’nin başyazarı Dr. Jeremy Jacobs yaptığı telefon görüşmesinde, “Her gün evden çıkmak insanların dünyayla etkileşime girmesini sağlayan basit bir yöntem. Kan basıncını veya kolesterolü tedavi ettiğimizde görmeyi beklediğimiz faydalar gördük. Yaşlanma sürecinde sosyal faktörler önemlidir.” dedi.

YAŞAM SÜRESİ ARTIYOR

Jacobs ve meslektaşları, uzun vadeli metodolojik çalışmaya ya katılan 70, 78, 85 ve 90 yaşlarındaki 3 bin 375 yetişkin hakkındaki verileri inceledi. Evden ne sıklıkla ayrıldığına dair sorulara verdikleri cevaplara dayanarak, katılımcılar üç kategoriye ayrıldı: Sıklıkla (haftada altı veya yedi gün), çoğunlukla (haftada iki ila beş kez) veya nadiren (haftada bir kez veya daha az).

İncelenen adaylardan sık sık evden çıkanların, bir sonraki yaş grubuna kadar yaşama oranının önemli derecede yüksek olduğu görüldü. Örneğin 78 yaşındayken evden sık sık, çoğunlukla veya nadiren dışarı çıkan adayların 85 yaşına kadar yaşadığı gözlendi.

Aynı şekilde 90 yaşında evden dışarı sıklıkla çıkan adayların da 95 yaşına kadar yaşadığı görüldü.

AZ EĞİTİMLİLER EVDEN DAHA AZ ÇIKIYOR

Her yaşta, evden daha az dışarı çıkan adayların daha az eğitimli ve yalnızlık, mali zorluklar, sağlıksızlık, zayıflık, yorgunluk, zayıf uyku, daha az fiziksel aktivite, mesane ve bağırsak sorunları, düşme korkusu, görme ve işitme engelleri, kronik ağrı ve zayıflık gibi problemlerden şikayetçi olan erkekler olduğu görüldü.

Çalışma, evden ayrılmanın katılımcılara olan etkisini veya katılımcıların dışarı çıkmasını etkileyecek çevresel faktörleri incelemedi.

YÜRÜYÜŞE ELVERİŞLİ KALDIRIMLAR YARATILMALI

Jacobs yakında araştırmaların 98 ile 100 yaşına kadar yaşayabilecek olan 95 yaş grubu adayları inceleyeceğini söyledi. Kendisi ve meslektaşları, iyimserlik ve toplumsal bağlılık ile kaldırım gibi çevresel unsurların daha uzun ömür içinde oynadıkları rol ile de ilgileniyor.

Jacobs “çalışmalar, yürüyüş için daha kolay yürünebilir kaldırımlar yaratırsanız, insanların yürüdüğünü gösteriyor. Yaşlıların bulunduğu semtlerde bankların bulunduğu kaldırımlar, onları evden çıkıp sosyalleşmeye teşvik edebilir.” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika