Dolar : Alış : 7.3708 / Satış : 7.3841
Euro : Alış : 8.9420 / Satış : 8.9581
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul9°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2517 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Not indirimi ve etkileri

04 Ekim 2016 - 1.121 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem1 Yazarları » Not indirimi ve etkileri
Not indirimi ve etkileri

Duydunuz değil mi ? Geçtiğimiz Cuma gecesi Moody’s, Türkiye’nin Baa3 olan notunu Ba1’e indirdiğini açıkladı… Yani yatırım yapılamaz seviye… Yani çöp…

Ah bir üzüldük, bir üzüldük… Kahrımızdan karalar bağladık, göz yaşlarımız sel oldu gitti…

Gerekçelerini de açıkladılar… Neymiş efendim, “Yüksek politik risk ve 2013 yılında yaptıkları not artırımı Türkiye’yi dış şoklara karşı kırılgan hale getirmiş” miş. Bu nasıl bir “Yüksek politik risk”miş ki 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gelen ekonomik şok ve çöküntü beklentisi hissedilmeden bertaraf edildi gitti.. Şimdi hangi kafa yüksek politik riskten bahsedebiliyor.

Peki Fransa’da yaşanan terör saldırıları nedeniyle ülke çapında ilan edilen ve uzatıldıkça uzatılan olağanüstü hal risk olarak görünmüyor mu ? Ya da yıllarca bir türlü büyüme sağlayamayan diğer AB ülkeleri ?

Diğer bir gerekçe de yaşanan büyüme rakamlarının tüketimden ve dış finansmandan sağlandığı şeklinde… Demek istiyorlar ki, dışarıdan sıcak para gelmezse tüketiminiz düşecek ve büyümeniz duracak.. İyi de sormazlar mı adama, kardeşim her ay sıcak para girişi artıyorken, her ay dış yatırımcılar ülkemize hücum ediyorken nasıl oluyor da bu durum dikkatinizi çekmiyor ?

İşte kısa bir süre sonra ülkemizde gerçekleştirilecek olan “Dünya Enerji Kongresi”ne birçok dev firma ve akademisyen katılacak, yeni yatırım fırsatları doğacak.. Ama siz bu durumu görmezden gelip “risk var” diyorsunuz.

Yapılan not indiriminin politik olduğu gün gibi açık da, merak ediyorum sizin bu zırvalarınıza hangi yatırımcı inanacak da yatırım yapmaktan vazgeçecek…

Durum böyle, böyle olmasına da bazı gerçekleri de görmezden gelmemeliyiz. Evet, kalkınma rakamları cesaret verici, yatırımlar sürüyor, büyük projeler bir bir hayata geçiriliyor ama neredeyse hepsi dış sermaye..

Dış ticaret açığını gene dışarıdan gelen parayla indirmek ileri dönemlerde gerçekten risk oluşturabilir. Yapılması gereken, iç üretimi artırıp ihracatı sağlamak. Eğer ihracat düşük seviyede kalır ve katma değer yaratan ürünler üretemezsek, ekonomik risklerimiz hiçbir zaman azalmayacak hep var olacaktır. Üstelik dış sermaye, ekonomik durumumuzu dışa bağımlı hale getirir ki, dışarıda yaşanacak en ufak bir ekonomik veya siyasi dalgalanmadan çok olumsuz etkilenir hale geliriz.

Not indiriminin açıklanmasından bu güne kadar öyle ahım şahım bir olumsuz etki görülmedi.. Neden biliyor musunuz ? Çünkü bu üç büyük derecelendirme kurumunun sicilleri ve notları yerlerde sürünüyor.. İtibarları sıfır. Kimse bunları ciddiye alıp da yatırım planı yapmıyor.

Son söz : Moody’s Türkiye’nin notunu indirmiş… Çok da tın !

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika