Dolar : Alış : 8.0285 / Satış : 8.0429
Euro : Alış : 9.4924 / Satış : 9.5095
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul22°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2402 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Erdoğan’dan Avrupa’ya Kudüs Markajı: Bazı Ziyaretler Planlıyorum

28 Aralık 2017 - 1.232 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel » Erdoğan’dan Avrupa’ya Kudüs Markajı: Bazı Ziyaretler Planlıyorum
Erdoğan’dan Avrupa’ya Kudüs Markajı: Bazı Ziyaretler Planlıyorum

Erdoğan, “Avrupalı eski dostlar Kudüs konusunda bizimle aynı çizgide, iyi sinyaller alıyorum. Bazı ziyaretler planlıyorum. Macron’a ve Vatikan’a ziyaretim olabilir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Çad’dan Tunus’a geçerken uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Erdoğan, “Avrupalı eski dostlar Kudüs konusunda bizimle aynı çizgide, iyi sinyaller alıyorum. Bazı ziyaretler planlıyorum” dedi. Erdoğan, “Filistin devletinin tanınması önemli. Bazı ülkeler var ki onlar Filistin’i tanırsa, AB üyelerinin ciddi bir kısmı da Filistin’i hemen tanıyabilir. Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a ve Vatikan’a bir ziyaretim olabilir” diyerek Avrupa da mesaj yolladı. Erdoğan, “Biz AB’yle, AB ülkeleriyle elbette ilişkilerimizin iyi olmasını arzu ederiz.” dedi.

“İKİLİ GÖRÜŞMELER YAPMAMIZ LAZIM”

Kudüs’te nasıl bir yol haritası öngörülüyor? Gösterdiğimiz liderlik sürecek mi?

“13 Aralık’ta İstanbul’a İİT toplantısıyla attığımız adım önemli bir başlangıçtı. Ardından BM Güvenlik Konseyi’nde ABD vetoya başvurdu. Arkasından, Türkiye ve Yemen’in müracaatı ile BM Genel Kurulu toplandı ve ABD’nin veto ettiği tasarının 9’a karşı 128 oyla kabul etti. Oylama sonucunun ABD’yi tutumunu yeniden gözden geçirmeye sevk etmesini diliyoruz. Şimdi gerekli diğer adımları atmak lazım. Filistin devletinin tanınması önemli. Bazı ülkeler var ki onlar Filistin’i tanırsa, AB üyelerinin ciddi bir kısmı da hemen tanıyabilir. Bununla ilgili ikili görüşmeler yapmamız lazım. Bunların Mahmut Abbas’a da verdikleri sözler var.

FRANSA, VATİKAN ZİYARETİ GÜNDEMDE

Sudan’dayken Kral Abdullah ile de telefonda ne gibi adımlar atılabileceğini konuştuk. Hepsinin Türkiye’ye karşı bir muhabbeti var. “Sizin bu işin bu şekilde takipçisi olmanız bizi de çok daha farklı bir yere doğru taşıdı” diyorlar. Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un da bir görüşme talebi oldu. Onunla da telefonda görüşeceğiz. Ayrıca Fransa ziyaretim olabilir. Belki bir Vatikan ziyaretimiz olabilir. Papa biliyorsunuz beni ziyaret etmişti. Şimdi iade-i ziyaret yapabilirsek, bu konuları Papa’yla yüzyüze de görüşme imkanımız olabilir.

“DÜŞMANI AZALTMAYA, DOSTU ÇOĞALTMAYA MECBURUZ”

Almanya, Hollanda gibi ülkelerden Türkiye’ye yönelik olumlu açıklamalar geliyor. Hükümetler kurulduktan sonra ziyaretler olur mu?

Bu seyahatlerin olmaması için hiçbir sebep yok. Her zaman söylediğim bir laf var. Biz düşmanı azaltmaya, dostu çoğaltmaya mecburuz.

“ESKİ ARKADAŞLARIM”

Bizim ne Almanya’yla problemimiz var, ne Hollanda’yla, ne de Belçika’yla. Tam tersine oralarda iş başında olanlar benim eski arkadaşlarım. Bana karşı yanlış da yaptılar, o ayrı.

“KUDÜS MESELESİNDE BİZİMLE AYNI ÇİZGİDELER”

Yoksa ben mesela Hollanda Başbakanı Rutte ile çok iyi görüşürdüm. Belçika hakeza öyle. Almanya’yı belirtmeme bile gerek yok. Steinmeier olsun, Merkel olsun, bunlarla münasebetlerimiz çok çok farklı olmuştur hep. Kudüs meselesinde görüştüğümde, kendilerinden destek istedim, bizimle aynı çizgideydiler.

“AB İLE İLİŞKİLERİMİZİN DAHA İYİ OLMASINI ARZU EDERİZ”

Birkaç gün önce Steinmeier’i teşekkür için aradım. Rutte bizimle ilişkileri geliştirmek için bazı sinyaller veriyor. Tüm bunlar memnuniyet verici. Biz AB’yle, AB ülkeleriyle elbette ilişkilerimizin iyi olmasını arzu ederiz.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika