Dolar : Alış : 7.8945 / Satış : 7.9088
Euro : Alış : 9.4067 / Satış : 9.4237
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul15°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2416 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

CIA Başkanı: Suriye ve Irak’ta Federal Yapı Kurulabilir

20 Eylül 2016 - 2.160 kez okunmuş
Ana Sayfa » Dünya » CIA Başkanı: Suriye ve Irak’ta Federal Yapı Kurulabilir
CIA Başkanı: Suriye ve Irak’ta Federal Yapı Kurulabilir

CIA Başkanı John Brennan, “Suriye ve Irak’ta bir çeşit federal yapı olabilir. Yani merkezi bir hükümetin yanısıra özerk bölgelerin de olduğu bir yapı.” dedi.
CIA Başkanı John Brennan, Suriye ve Irak’ta ‘çok fazla kan aktığını’ belirtip, “Ölmeden önce, bu ülkelerin bir daha merkezî bir yönetime kavuşup kavuşamayacaklarını görebilecek miyim, bilmiyorum” dedi.

‘Combatting Terroism Center’ kuruluşunun yayınladığı CTC Sentinel dergisine konuşan Brennan, Irak ve Suriye’nin bir daha toparlanamayabileceğini söyledi.

“BİR DAHA TOPRAK BÜTÜNLÜKLERİNİ KORUYABİLECEKLER Mİ BİLMİYORUM”

Derginin,”Suriye’nin bir daha toparlanamayacağını söylemiştiniz, aynı ifadeleri Irak için de kullanır mıydınız? ” sorusuna “Geleceğe baktığımda, Suriye ve Irak bir daha toprak bütünlüğünü koruyabilecekler mi bilmiyorum” dedi.

“BUNU BEN DE SORUYORUM”

“Oralarda çok kan aktı” diyen Brennan, “Çok fazla yıkım, çok fazla gerilim ve mezhep ayrımı oldu. Ben kendi ömrümde, bu iki ülkede bir daha merkezi bir hükümetin kurulacağını görebilecek miyim? Bunu ben de soruyorum” diye devam etti.

“FEDERAL YAPI OLABİLİR”

İki ülke için ‘federal sisem’ olabileceği öngörüsünde bulunan CIA Başkanı, “Bir çeşit federal yapı olabilir. Yani merkezi bir hükümetin yanısıra özerk bölgelerin de olduğu bir yapı. Çoğu şey önümüzdeki 3-4 yılda neler olacağına bağlı. Ama dediğim gibi, eskisiden olduğu gibi kontrolü elinde bulunduran merkezi hükümetler kurulabilir mi emin değilim” ifadelerini kullandı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika